Amma lezzetli memleket

Eklenme Tarihi : 09/04/2017

Mardin bulgurunun farkı ne?

Hayatın tuhaf bir döngüsü var. Biz, varlıklı insanların filmlerde, karikatürlerde obez resmedildiğini; yoksullarınsa sadece bulgur pilavına kaşık sallayan, zayıf tipler olduğunu görerek büyüdük. Ama 'Keser döner sap döner, gün gelir hesap döner' derler ya hani; işte aynen öyle oldu. Fazla kilolar cehalet göstergesi, beyaz pirinç tu kaka, başını bulgurun çektiği tahıllar akıllı sofraların kralı artık.
Özellikle doğu, güneydoğu kökenli olanlarımız için şaşırtıcı bir durum değil bu. Oralarda yüzlerce yıldır ana malzemesi bulgur olan sayısız yemek, salata, köfte çeşidi yapılıyor zaten. Buğdayın kaynatılmasıyla elde edilen bulgurun hikayesi, Anadolu'nun tarihinden bile eski. Yine de bu başlık altındaki bilgilerimiz ne kadar sınırlı aslında. Bulgurla ilgili kelamımız toplasan iki kelime; köftelik, pilavlık! İşin derinlerine geçen hafta Mardin'de inme fırsatı bulduk. Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) hayırlı bir işe imza atıp son derece özel bir tür olan Mardin bulgurunu önce Türkiye'de, sonra da yurtdışında 'kalkındırmaya' girişti çünkü. Şehrin ayaklarına serilen bereketli Mezopotamya'ya özgü sert durum buğdayından elde edilen bu bulgur, öncelikle üreticilerinin 'kehribar sarısı' dediği rengiyle göz alıyor.
Bölgenin en büyük üreticilerinden İpek Bulgur'un yöneticisi ve Mardin Bulgur İmalatçıları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Faysal Sun, "Bu bulgur diğerleri gibi pişince beyazlaşmaz. Ayrıca çok özel bir tadı ve aroması vardır" diye anlatıyor. Tereyağında çevrilip et suyunda fokurdamış, yöreye özgü bir lezzet olarak kavrulmuş şehriyeyle pişirilmiş, bildiğimiz pilavlıktan daha ince bulgur pilavını tadınca, ne demek istediğini daha iyi anlıyoruz. Bir kere asla pişince lapalaşmayan, tane tane, tabiri caizse tok duruşunu ve o sarı rengini koruyan bir bulgur bu. Üstelik Mezopotamya'nın o özel toprağının sonucu olarak, protein oranı da yüksek (diğer bulgurlarda yüzde 9 civarıyken Mardin bulgurunda yüzde 13).
Sadece bu fabrikada dokuz ayrı tipte bulgur üretiliyor. Öğreniyoruz ki Mardin, Türkiye'deki bulgur üretiminin yüzde 25'ini, ihracatınsa yüzde 35'ini tek başına üstleniyor. Mardin bulguruna 'coğrafi işaret' almak için hazırlıklar yapılmış, şimdi büyük kentlerdeki market raflarında ikamet için gün sayılıyor. Afili şeflerin mönülerinde fahiş fiyatlarla görüp delirmeyi beklemeyin. Mardin bulguruyla, hele de imkanınız varsa o şahane şehre küçük bir gezi yaparak yerinde tanışmak için bu aylardan daha iyi bir zaman bulamazsınız.

Nur Çintay
 

Sabah
 

Vizyon & Misyon

Vizyonumuz

Ulusal ve uluslararası pazarda İpek Bulgur ürünlerinin tüketicilerimize en kaliteli besin değerleriyle sunmanın yanında, Mardin bulgurunu hak ettiği yere konumlandırmak ve aynı zamanda tedarikçi ve iş birlikçilerimizle birlikte üretimin doğal olanını korumak ve geliştirmek vizyonumuzdur.

Misyonumuz

Mardin bulgurunun barındırdığı yüksek kalite besin değerlerinin sürekliliği ve üretimin Mardin topraklarının doğal üretim koşullarından hayat alması İpek Bulgur ürünlerini diğerlerinden ayıran temel misyonumuzdur.

Hakkımızda

“İyiliği toprağından...”

Tüm üretimini Mardin Ovası’nın demir ve mineral bakımından oldukça zengin topraklarında yetiştirdiği buğdaylardan yapan İpek Bulgur, 1990 yılında Mardin’de kuruldu. İpek Bulgur, yeni teknolojiyle modern tesislerinde Mardin Ovası’nın en kaliteli bulgurlarını üretmektedir.
Mevcut pazarı hem yurt içi hem yurt dışı olan İpek bulgur, TSE Belgesi, Gıda Üretim İzni, İSO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi ve ISO 22000:2005 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi belgelerine sahiptir.
11.000m²’si kapalı toplam 34.000m²’lik alana kurulu bulgur fabrikası yıllık 72.000 ton üretim kapasitesine sahiptir.