Mardin bulguru coğrafi işaret adayı

Eklenme Tarihi : 05/04/2017

Mardin Valiliği ve Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) Mardin bulgurunun coğrafi işaret alması için girişimde bulundu.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Mardin Valisi Sayın Mustafa Yaman, "Türkiye'nin ve dünyanın en iyi bulguruyla mercimeği bizde. Hatta iddia ediyoruz ki dünyanın en iyi makarnasını da biz üretiyoruz. Mezopotamya ovası tarımsal anlamda çok önemli bir hazine.x

2018'de ana göletimizin inşası bitecek ve tarımsal faaliyetlerdeki sulama projemiz sonuçlanacak. Arıtma projemiz de devreye girince çevreye duyarlı tarıma başlamış olacağız. Organize Sanayi Bölgemiz çoğunluğu gıda ağırlıklı fabrikalardan oluşuyor ve ihracat rakamları giderek artıyor. Bu topraklarda Derik zeytini yetişiyor, zeytinyağı da çıkartılıyor. Mardin'in hem tarımsal üretimi hem de turizm anlamındaki rakipsiz zenginlikleri ile bölgenin lokomotif gücü olacağına eminiz." dedi.

"30 bin kişiye istihdam sağlamayı hedefliyoruz"
Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ da, "Bölgenin kalkınması, zirai anlamda yükselmesi için yürüttüğümüz çalışmalarımızla 30 bin insana istihdam sağlama hedefindeyiz. Derik Halhalı zeytininin, Mezrone üzümünün ve Kızıltepe mercimeğinin coğrafi işaret alması ve böylelikle ekonomik getiri sağlaması için önemli faaliyetler yürütmekteyiz." şeklinde konuştu.

Bulgur ihracatının yüzde 35'i Mardin'den
Mardin Bulgurcular Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı ve İpek Bulgur Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Faysal Sun ise Mardin bulgurunun doğal tadı ve aromasıyla farklı bir tür olduğunu belirterek, "Mardin'de 15 adet bulgur fabrikası bulunmakta ve yıllık Türkiye üretiminin yüzde 25'ini, ihracatın ise yüzde 35'ini tek başına Mardin yapmaktadır. Mardin bulguru için coğrafi işareti başvurusu yapmış bulunmaktayız, bu süreç devam etmekte. Gelecek yıllarda gıda güvenliği, sağlıklı ve kaliteli gıdaya ulaşmak en önemli konular olacak. Kendi gıdasını üretmeyen toplumlar dünyada söz sahibi olamazlar." ifadelerini kullandı.

Dünya.com

Vizyon & Misyon

Vizyonumuz

Ulusal ve uluslararası pazarda İpek Bulgur ürünlerinin tüketicilerimize en kaliteli besin değerleriyle sunmanın yanında, Mardin bulgurunu hak ettiği yere konumlandırmak ve aynı zamanda tedarikçi ve iş birlikçilerimizle birlikte üretimin doğal olanını korumak ve geliştirmek vizyonumuzdur.

Misyonumuz

Mardin bulgurunun barındırdığı yüksek kalite besin değerlerinin sürekliliği ve üretimin Mardin topraklarının doğal üretim koşullarından hayat alması İpek Bulgur ürünlerini diğerlerinden ayıran temel misyonumuzdur.

Hakkımızda

“İyiliği toprağından...”

Tüm üretimini Mardin Ovası’nın demir ve mineral bakımından oldukça zengin topraklarında yetiştirdiği buğdaylardan yapan İpek Bulgur, 1990 yılında Mardin’de kuruldu. İpek Bulgur, yeni teknolojiyle modern tesislerinde Mardin Ovası’nın en kaliteli bulgurlarını üretmektedir.
Mevcut pazarı hem yurt içi hem yurt dışı olan İpek bulgur, TSE Belgesi, Gıda Üretim İzni, İSO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi ve ISO 22000:2005 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi belgelerine sahiptir.
11.000m²’si kapalı toplam 34.000m²’lik alana kurulu bulgur fabrikası yıllık 72.000 ton üretim kapasitesine sahiptir.