Mardin Ovası’nın bereketi İpek Bulgur’la sofralarda

Eklenme Tarihi : 27/11/2016

Mardin bulgurunun en büyük üreticisi İpek Bulgur, Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA), Kızıltepe Ticaret Borsası ve Kızıltepe Ticaret ve Sanayi Odası, Mardin bulguru için el ele verdi.

 

Kurulduğu 1990 yılından bu yana Mardin bulgurunun en büyük üreticisi olan İpek Bulgur, Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA), Kızıltepe Ticaret Borsası ve Kızıltepe Ticaret ve Sanayi Odası iş birliği ile 24-26 Kasım tarihlerinde katıldığı SIRHA Fuarı’nda Mardin bulgurunu profesyonellerin beğenisine sundu. Yiyecek içecek sektörünün önde gelenlerine, Şef Ebru Baybara Demir’in sunumuyla Mardin bulgurundan yapılmış özel ikramlar gerçekleştiren İpek Bulgur, 2017 planları arasında Mardin bulgurunu ulusal zincir marketlerin raflarına taşıyarak son tüketiciyle buluşturmak olduğunu belirtti.

Fuar kapsamında gerçekleştirilen basın davetlerinde Mardin bulgurunun tüm Türkiye’ye yayılması ve herkes tarafından sahiplenilmesinin bölgenin kalkınmasına büyük katkı sağlayacağına dikkat çeken DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dicle Kalkınma Ajansı olarak bölgemizdeki ürünlerin, üretici ve sanayicilerin gelişimine ve markalaşmalarına destek olmak öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Bu nedenle bugün de Mardin bulgurunun tanınıp markalaşmasına ve böylelikle yörenin kırsal kalkınmasına katkı sağlamak amacıyla Sirha Fuarı’ndayız. Mardin bulgurunun özelliğini şöyle açıklayabiliriz: Mezopotamya’nın özel toprağı, sert iklimleri seven durum buğdayını en verimli haliyle bizlere sunuyor. Bu toprakta yetişen buğdaylar, bölgenin doğal şartları gereği bol güneş ve az yağış alıyor, bu nedenle topraktaki tüm mineralleri bünyesine hapsediyor. Bu da yüksek mineral ve proteinli bir bulgur elde etmemizi sağlıyor. Bu buğdayı herhangi başka bir bölgeye ektiğimizde aynı değerlere sahip ürün alamadığımızı deneyimledik. Bu buğdaydan üretilen bulgurun sahip olduğu besin değerlerinin başka topraklardan gelen bulgurlarda olmaması sebebiyle coğrafi işaretlemeye uygun bir ürün olduğunu düşündük ve Türk Patent Enstitüsüne coğrafi işaret tescili için başvurusunu yaptık.”

Mardin’in en büyük bulgur üreticisi olan İpek Bulgur’un Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ata Kasap ise Mardin bulguru tanıtımının bir memleket meselesi olduğunu söyleyerek sözlerine şöyle devam etti: “İpek Bulgur olarak binlerce yıllık bir kültürden gelen bu bulguru geleneksel üretim yöntemlerinden ödün vermeden ve hiçbir katkı maddesi eklemeden üretiyoruz. Sadece buğday ve su kullanarak ürettiğimiz yedi çeşit Mardin bulgurunun, kurulduğumuz günden beri başta Irak olmak üzere birçok Ortadoğu ve Avrupa ülkesine ihracatını gerçekleştiriyoruz. 2017 yılı içerisinde ise yenilenen kurumsal kimliğimiz ve Mardin’i tanıtan özel ambalajlarımızla Türkiye genelindeki ulusal zincir marketlerin raflarında yer alarak, Mardin bulgurunu tüm mutfaklara sokmayı hedefliyoruz."

Mardin bulgurundan gelen sağlık

İpek Bulgur, tüm üretimini Mardin’in Kızıltepe Ovası’nın demir ve mineral bakımından zengin kahverengi orman toprağında yetişen durum buğdayından yapıyor. Kahverengi orman toprağı, demir ve mineral bakımından zengin olduğu için başka topraklara kıyasla çok daha kaliteli buğdaylara hayat veriyor. Az yağış alan ovada üretilen buğdaylar tüm besleyici mineralleri kendi içinde saklıyor, böylece besin değerleri diğer topraklarda yetişen buğdaylara göre çok daha yüksek oluyor. Bu buğdaydan üretilen, nişasta değeri düşük, protein değeri yüksek olan Mardin bulguru ise sağlık için oldukça faydalı bir ürün olarak gösteriliyor.
Sıfır katkı maddesi ile geleneksel üretim

Kuruluşundan bu yana geleneksel üretimi destekleyen İpek Bulgur, hiçbir aşamada katkı maddesi kullanmayarak, aynen geleneksel yöntemde olduğu gibi buğdayı sadece su ile işleyerek bulgura dönüştürüyor. Hijyen ve kalite kurallarından taviz vermeden üretim yapan İpek Bulgur, toptan satışın yanı sıra 2017 yılı itibariyle perakende satış için de uygun gramajlarda paketlerle son tüketiciyle buluşmaya hazırlanıyor.

Food in Life

Vizyon & Misyon

Vizyonumuz

Ulusal ve uluslararası pazarda İpek Bulgur ürünlerinin tüketicilerimize en kaliteli besin değerleriyle sunmanın yanında, Mardin bulgurunu hak ettiği yere konumlandırmak ve aynı zamanda tedarikçi ve iş birlikçilerimizle birlikte üretimin doğal olanını korumak ve geliştirmek vizyonumuzdur.

Misyonumuz

Mardin bulgurunun barındırdığı yüksek kalite besin değerlerinin sürekliliği ve üretimin Mardin topraklarının doğal üretim koşullarından hayat alması İpek Bulgur ürünlerini diğerlerinden ayıran temel misyonumuzdur.

Hakkımızda

“İyiliği toprağından...”

Tüm üretimini Mardin Ovası’nın demir ve mineral bakımından oldukça zengin topraklarında yetiştirdiği buğdaylardan yapan İpek Bulgur, 1990 yılında Mardin’de kuruldu. İpek Bulgur, yeni teknolojiyle modern tesislerinde Mardin Ovası’nın en kaliteli bulgurlarını üretmektedir.
Mevcut pazarı hem yurt içi hem yurt dışı olan İpek bulgur, TSE Belgesi, Gıda Üretim İzni, İSO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi ve ISO 22000:2005 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi belgelerine sahiptir.
11.000m²’si kapalı toplam 34.000m²’lik alana kurulu bulgur fabrikası yıllık 72.000 ton üretim kapasitesine sahiptir.